SIBO Summit 2016 – 20 najważniejszych wniosków

W dniach 10-13 października tego roku, w Melbourne w Australii odbył się pierwszy w historii SIBO Summit, zorganizowany przez Niralę Jacobi, australijskiego eksperta w dziedzinie SIBO, autorkę portalu SIBOTest. Wzięły w nim udział największe sławy, zajmujące się tematem na całym świecie, między innymi dr Allison Siebecker ND. Poniżej znajdziecie główne wnioski i podsumowania z tego wydarzenia, sformułowane przez Bellę Lindemann, FDN-P.

SIBO Summit 2016

SIBO Summit 2016 – 20 najważniejszych wniosków:

  1. Średnio 60% osób, które zostały zdiagnozowane z zespołem jelita drażliwego, cierpi tak naprawdę na SIBO, czyli przerost bakteryjny w jelicie cienkim.
  2. SIBO jest przerostem bakterii w jelicie cienkim, rodzaj bakterii nie ma znaczenia.
  3. Przerost pojawia się wtedy, kiedy zawodzi jeden lub więcej mechanizmów, mających chronić przed podobnymi zdarzeniami: wydzielanie kwasów żołądkowych, żółci lub enzymów trawiennych, system immunologiczny, zastawka krętniczo-kątnicza, anomalie anatomiczne jelita cienkiego i wędrujący kompleks mioelektryczny (MMC).
  4. Zatrucie pokarmowe jest najczęstszą przyczyną wystąpienia SIBO, ponieważ w czasie takiego zakażenia może zostać uszkodzony wędrujący kompleks mioelektryczny (MMC).
  5. Zrosty pooperacyjne mogą być kolejną przyczyną SIBO, ponieważ mogą uszkodzić MMC. Pomóc może manipulacja wisceralna, wykonana przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę.
  6. Zła dieta nie jest przyczyną SIBO i sama zmiana diety nie wystarczy, aby je wyleczyć.
  7. Nie ma jedynej słusznej diety w przeroście, jednakże istnieje kilka godnych rozważenia opcji, od których możesz zacząć (poczytaj o nich też tutaj): SCD/GAPS, Low-FODMAP, Cedars-Sinai, SIBO Specific Diet, SIBO Biphasic Diet, Fast Track Diet. Głównym celem diety jest ograniczenie fermentujących węglowodanów. Ważne jest też, żeby dieta była dostosowana do Ciebie i Twoich objawów.
  8. Niska skuteczność diety nie jest powodem do jej przerwania, czy zmiany. Oznacza potrzebę powtórzenia kuracji lub dołączenia dodatkowych preparatów przeciwbakteryjnych.
  9. Pozostawanie na diecie Low-FODMAP lub innej restrykcyjnej diecie przez dłuższy czas, powoduje zmiany w składzie mikrobiomu i wpływa na ogólny stan zdrowia. Są to diety skomponowane do krótkotrwałego stosowania podczas leczenia i w celu zapobieżenia nawrotom SIBO.
  10. Probiotyki nie spowodują przerostu, ani nie pogorszą objawów. Nie zatrzymają się w jelicie cienkim i nie skolonizują go. (Warunkiem jest użycie właściwych szczepów, wielu moich podopiecznych po zastosowaniu wieloszczepowego, silnego probiotyku, czuło się wyraźnie gorzej – przyp. A.R.)
  11. Poszczególne szczepy probiotyczne mają wpływ na różne aspekty funkcjonowania układu pokarmowego (i odpornościowego). Jedne będą stymulować MMC, inne wpływać na szczelność bariery jelitowej, jeszcze inne redukować stany zapalne. Innymi słowy: jest istotne, jakiego szczepu używamy w konkretnych przypadkach.
  12. Rozpocznij probiotykoterapię razem z leczeniem i stosuj jedynie bezpieczne w przeroście szczepy. Inne mogą pogłębiać dolegliwości i okazać się w ostatecznym rozrachunku stratą pieniędzy.
  13. Prebiotyki, takie jak laktuloza, częściowo hydrolizowana guma guar (PHGG) i galaktooligosacharydy (GOS) mogą pomóc w eradykacji przerostu u części osób, jeśli są wdrażane od początku terapii.
  14. Według badań częściowo hydrolizowana guma guar (PPHP), zmniejsza produkcję metanu, więc może być korzystna jako długoterminowa profilaktyka nawrotów dla cierpiących na SIBO z udziałem metanogenów (zazwyczaj są to osoby, u których przerost manifestuje się zaparciami, bądź naprzemiennie zaparciami i biegunkami). Jako prebiotyk wspomaga także namnażanie się bakterii probiotycznych i różnicowanie mikrobiomu.
  15. Dwie trzecie przypadków nawrotu SIBO związanych jest z niewłaściwym użyciem prokinetyków bądź pominięciem w terapii prokinetykami w ciągu dwóch tygodni od zakończenia leczenia.
  16. W sytuacji SIBO nawracającego, skorelowanego z zaburzeniem MMC, konieczne może się okazać stałe stosowanie prokinetyku.
  17. Nawrót symptomów ciągu kilku dni od zakończenia leczenia z jednoczesnym potwierdzeniem eradykacji SIBO testem oddechowym, to prawdopodobniej nie jest SIBO, a raczej zaburzenia ze strony jelita grubego, takie jak pasożyty, inne bakterie, grzyby. Nawrót SIBO możemy podejrzewać wówczas, gdy symptomy wracają po 2 lub więcej tygodniach od zakończenia leczenia.
  18. Jeśli masz SIBO, jest duże ryzyko, że jesteś nosicielem też innych patogenów w układzie pokarmowym, a także że Twoja tarczyca i nadnercza nie działają prawidłowo.
  19. Przeszczep flory bakteryjnej ani lewatywy probiotyczne nie są lekiem na SIBO.
  20. Dr Alison Siebecker pisze książkę o przyczynach SIBO. Planuje ją wydać w 2017 roku. (Czekamy z niecierpliwością!! – przyp. A.R.)

Line

Wszystkich tych, którzy podejrzewają u siebie SIBO, lub chcieliby się dowiedzieć więcej na jego temat, zapraszam do grupy na Facebooku: SIBO – zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim.

Więcej o SIBO na blogu Naczynia Połączone:
SIBO – Small Intestinal Bacterial Overgrowth (cz. I) – Patogeneza
SIBO – Small Intestinal Bacterial Overgrowth (cz. II) – Diagnoza i leczenie
SIBO – Small Intestinal Bacterial Overgrowth (cz. III) – Protokół dr Siebecker
Dieta w przeroście bakteryjnym w jelicie cienkim – Przegląd

naczyniapolaczone@wp.pl

Warning: Attempt to read property "term_id" on bool in /home/platne/serwer134972/public_html/naczyniapolaczone.pl/wp-content/plugins/responsive-menu/v4.0.0/inc/classes/class-rmp-menu.php on line 440