Czym jest intuicja?
Intuicyjna dieta. Intuicyjne decyzje. Intuicyjny proces zdrowienia. Czym właściwie ta intuicja jest?
Otóż intuicja jako taka ma wiele definicji, w zależności od tego, obok jakiej przydawki będzie stała. W kontekście wglądu w siebie, czyli właśnie tej intuicji, o którą opieramy dążenia do życia w zgodzie ze swoim ciałem, swoją naturą, całym sobą, trafną wydaje się być definicja za Słownikiem Języka Polskiego: narzucające się przekonanie, którego nie można w pełni uzasadnić.
Pytanie w takim razie brzmi, czy intuicja to takie magiczne coś, co się ma, albo się tego nie ma? Czy może raczej każdy ma, ale nie każdy umie ją usłyszeć…?
I tu odpowiedzi wydają się komplikować. Czemu wydaje nam się, że intuicja to jakiś szósty, czy jeszcze kolejny zmysł? Dlatego, że jest nieuzasadnionym logicznie kanałem, dzięki któremu mamy dostęp do wiedzy, o której nie sądziliśmy nawet, że ją posiadamy. Do doświadczeń, które na stałe wrosły w naszą podświadomość poprzez różne szlaki pamięci ciała i umysłu.
Intuicję w sobie możemy wykształcić. No bo właśnie to nie jest DAR. To jest pewna umiejętność połączona z otwartością i odwagą wychodzenia poza własne schematy.
Możesz wyćwiczyć taki wgląd w siebie poprzez koncentrowanie się na tym, co dzieje się w Twojej głowie i Twoim ciele, gdy podejmujesz jakąś decyzję lub oceniasz efekt swoich działań. Możesz próbować różnych nowych rzeczy i doświadczać. Możesz też poszerzać i porządkować swoją wiedzę.
Te działania splecione ze sobą i okraszone zaufaniem do siebie sprawią, że podejmowanie decyzji zgodnych z Tobą i spójnych wewnętrznie, a także łagodne osiadanie w nich, będzie znacznie prostsze, dające więcej satysfakcji i spokojnej pewności, że to dobra droga, a jej konsekwencje doprowadzą nas do czegoś dla nas dobrego, budującego i korzystnego.
Kontakt z sobą, uwaga, spokój, otwartość, uczenie się – to przybliża nas do siebie i pozwala osiągnąć równowagę, której tak bardzo każdy z nas pragnie
A czym dla Was jest intuicja?