Kwasica d-mleczanowa i mgła mózgowa w SIBO
KWASICA D-MLECZANOWA I MGŁA MÓZGOWA W SIBO
W czerwcu 2018 roku ukazała się bardzo ciekawa praca*, która zwróciła uwagę na możliwość występowania zjawiska objawiającej się między innymi tzw. mgłą mózgową kwasicy D-mleczanowej wśród osób z SIBO.
W ramach wstępu zaznaczę, że rutynowo we krwi mierzy się stereoizomer L-mleczanu. W szpitalu z kwasicą L-mleczanową mamy do czynienia u pacjentów np. we wstrząsie kardiogennym (np. w przebiegu ciężkiego zawału serca czy obrzęku płuc), sepsie, po zatrzymaniu krążenia.
Na obecność D-mleczanów może wskazywać z kolei zwiększona luka anionowa w gazometrii krwi przy niskim L-mleczanie (ale są też tego inne przyczyny np. zatrucie salicylanami, alkoholem metylowym). Istnieją też bezpośrednie możliwości badania konkretnie D-mleczanu, które zostały wykorzystane we wspomnianym badaniu.
Poza ww. badaniem, kwasicę D-mleczanową opisywano wśród pacjentów z SBS (zespołem krótkiego jelita) – tu za czynnik etiologiczny uznano L. plantrum i L. johnsonii.
Wniosek praktyczny: Badania zwracają uwagę na ostrożny dobór szczepów probiotycznych pod kątem ich możliwości produkowania D-mleczanu i teoretycznie – wywołania mgły mózgowej.
Pacjentom ze wspomnianego badania poprawiło się po odstawieniu probiotyków – ale można mieć do niego wiele zastrzeżeń metodologicznych (np. naukowcy twierdzą, że za objawy odpowiadał konkretnie D-mleczan wykazując jego minimalnie zwiększone stężenie w moczu, jednak po podaniu antybiotyku nie badano ponownie jego stężenia. Ponadto w SIBO jak wiadomo mamy do czynienia z produkcją szeregu innych metabolitów (np. alkoholu). Ten temat wymaga dalszych badań zanim wyciągniemy ostateczne wnioski.
*Rao, Satish S. C. et al. “Brain fogginess, gas and bloating: a link between SIBO, probiotics and metabolic acidosis” Clinical and translational gastroenterologyvol. 9,6 162. 19 Jun. 2018, doi:10.1038/s41424-018-0030-7
Autorka: Weronika Walęcik-Kot. Lekarz rezydent w trakcie specjalizacji z chorób wewnętrznych, zawodowo związana z Kliniką Gastroenterologii Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, podyplomowych studiów na SWPS „Od badań mózgu do praktyki psychologicznej” oraz na WUM „Dietetyka w chorobach wewnętrznych i metabolicznych”. Autorka publikacji z zakresu zaburzeń osi jelitowo-mózgowej oraz leczenia chorób dietozależnych. W swojej praktyce zawodowej wykorzystuje nowoczesne metody diagnostyki zaburzeń mikroflory i stanu zapalnego przewodu pokarmowego.
2019.