SIBO – Czy wiesz, że…

SIBO jest coraz częściej diagnozowaną dolegliwością. Moim zdaniem wynika to z faktu, że jest to coraz bardziej znana jednostka chorobowa, której lekarze są coraz bardziej świadomi. SIBO w większości przypadków ma swoją przyczynę i drugie dno, które trzeba odkryć. Dlatego warto nie zamykać się na leczeniu przerostu, ale próbować doprowadzić organizm do homeostazy na wszystkich polach. Jeśli masz problemy gastryczne i cierpisz na którąś z poniższych dolegliwości lub jesteś osobą starszą – pomyśl nad diagnostyką w kierunku SIBO.

SIBO

Czy wiesz, że na SIBO choruje:
15% osób starszych
33% osób cierpiących na biegunki
34% osób z zapaleniem trzustki
53% osób zażywających inhibitory pompy protonowej (leki z grupy IPP – zapisywane najczęściej przez lekarzy na refluks czy zgagę)
66% osób chorych na celiakię
84% osób cierpiących na zespół jelita drażliwego
90% alkoholików
25% chorych na chorobę Leśniowskiego-Crohna.
20% osób po tzw. „jelitówce”
>50% chorych na Hashimoto?

To nie koniec. SIBO współistnieje też z wieloma innymi jednostkami chorobowymi, tutaj niewymienionymi. Współistnieje ze stanami psychicznymi, związanymi z długotrwałym napięciem o konkretnym charakterze. Jego objawy nie zawsze są oczywiste. Dlatego też baczna obserwacja siebie i dobra diagnostyka to podstawa w leczeniu wszelkich problemów jelitowych.

Więcej o SIBO na blogu Naczynia Połączone

2017

naczyniapolaczone@wp.pl

Warning: Attempt to read property "term_id" on bool in /home/platne/serwer134972/public_html/naczyniapolaczone.pl/wp-content/plugins/responsive-menu/v4.0.0/inc/classes/class-rmp-menu.php on line 440