Zadbaj o siebie w kryzysie

Podziel się

Sytuacja jaka jest – każdy widzi. Każdy inaczej to przeżywa. Wiele osób reaguje natychmiastowym działaniem. Inni zamrożeniem, izolacją, jeszcze inni somatycznie. Jedni nie są w stanie myśleć o codzienności, inni z kolei się wyłączają i tym mocniej koncentrują na życiu codziennym. Przez każdego płyną inne emocje. Złość, bezsilność, bezradność, żal, smutek, rozpacz… I każdy z nas radzi sobie z nimi inaczej.

To, w jaki sposób reagujemy, jest zależne od wielu czynników. Od typu osobowości, mechanizmów obronnych, które wykształciliśmy w toku życia, od tego, czego nas nauczono lub nie, tego jakie mamy realne fizyczne możliwości i potrzeby, czy umiemy przeliczać siły na zamiary…

Jednak wspólnym mianownikiem jest to, że każdy z nas REAGUJE. W momencie kryzysu, niepewności, dezinformacji i podsycania strachu – wszyscy jesteśmy w swojego rodzaju mobilizacji. Jedni odczuwają to mocniej, inni słabiej… jednak odczuwamy ją chyba wszyscy.

W tym trudnym momencie chciałabym Wam przypomnieć, że troska o siebie jest nie mniej ważna niż troska o potrzebujących. Jak wiemy: dobry ratownik to żywy ratownik. I dotyczy to każdego aspektu życia codziennego (włącznie z konfrontacją z emocjami naszego przykładowego 2-latka). A teraz, gdy mamy do czynienia z realną grą na śmierć i życie – słowa te nabierają tym większego znaczenia. Bo nasze naturalne współczucie spotyka się z sytuacją ekstremalną, z jaką większość z nas nigdy nie miała realnie do czynienia. I wielu z nas wydaje się, że mamy prawo tylko działać (tak silne są to emocje).

Tymczasem wciąż mamy pracę, rodziny, dzieci, zwierzęta, musimy jeść i spać. Będąc jednak w trybie mobilizacji trawimy gorzej, śpimy gorzej, mamy mniej cierpliwości, a energia z dnia na dzień będzie słabła. Lub łupnie o ziemię jednego dnia… Nie dopuśćmy do tego. Dbajmy o swoją regenerację i fizyczną i psychiczną. To jest naprawdę ważne, bo ci ludzie oprócz tego cudownego zrywu będą potrzebowali daleko idącego i długotrwałego wsparcia, zanim ponownie staną na nogi. Dbajmy o siebie, żeby móc im to dawać w dłużej perspektywie.

 

>>>JAK DBAĆ O SWOJĄ KONDYCJĘ?<<<

 

Dbać o swoją kondycję psychiczną możemy na BARDZO różne sposoby i tak naprawdę wszystko zależy od nas. Mogą to być np. aktywność fizyczna, ćwiczenia oddechowe, treningi relaksacji, mindfullness, masaż, dobra muzyka, dobry film, kontakt z naturą, modlitwa, medytacja… i tak dalej…

Ja ze swojej strony chciałabym podzielić się z Wami kilkoma metodami, które szczególnie rekomenduję swoim podopiecznym. Są to ćwiczenia oddechowe, trening autogenny Schultza, trening Jacobsona oraz techniki stymulujące pracę nerwu błędnego – bo to między innymi dzięki jego sprawnej pracy łatwiej przełączamy się między trybem mobilizacji a trybem spokoju i homeostazy, a to właśnie tego potrzeba nam teraz najbardziej.

Szczegółowe opisy tych technik wraz z plikami do pobrania możesz otrzymaćdołączając do Mini Kursu „Zaopiekuj się sobą!” przez TEGO linka. Przyjdzie do Ciebie kilkuczęściowa kolejka mailowa (dzień po dniu) ze wspomnianymi plikami oraz jednym z nagrań zawartych w moim Kursie Love Your Guts, o tytule „Zaopiekuj się sobą” Mam nadzieję, że te wskazówki pozwolą Wam się odprężyć i zebrać siły i energię do dalszej pomocy potrzebującym :) A jeśli czytacie to później i już jest dawno po tych dramatycznych wydarzeniach, wciąż możecie zapisać się do tej listy – tak czy inaczej skorzystacie :)

Życzę Wam spokoju ducha, energii, dystansu oraz dobrych i skutecznych decyzji, aby mądrze pomagać :)

 

A jeśli chcesz porozmawiać ze mną o stresie, Twoich objawach i o Twoim Procesie Zdrowienia – zapraszam Cię na jednorazową Konsultację „Love Your Guts” :)

Podczas tej Konsultacji przeanalizuję Twoją sytuację zdrowotną i emocjonalną, pokażę kroki, które warto podjąć, aby poprawić swój stan zdrowia, a jeśli zobaczymy potencjał do dalszych wspólnych działań nad Twoim zdrowiem – omówimy jak mogłoby to dokładnie wyglądać. Natomiast jeśli się na współpracę nie zdecydujesz – zostaniesz z nowym, holistycznym spojrzeniem na to, co się u Ciebie dzieje, planem działań i materiałami video, które poprowadzą Cię dalej.

Tutaj znajdziesz więcej na temat Konsultacji :) KLIK :)

naczyniapolaczone@wp.pl